Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
35 dní
Komunálny manažment 2017

Komunálny manažment 2017

Mestá zastali pred komplikovanou križovatkou

26. september 2017 | Hotel NH Gate One, Bratislava

Minulé podujatia zo série Komunálny manažment

Mestá na Slovensku narazili na bariéru – doterajší spôsob rozvoja sa vyčerpal a ďalšie pokračovanie by prinieslo len hromadenie problémov. S bývaním, dopravou, ekológiou... Chce to zmenu paradigmy. Takmer zázraky sa dnes očakávajú od konceptu smart city, do ktorého sa koncentrujú všetky nádeje spojené s inteligentnými technológiami. Technológie sú dôležité, no sú len základ.

Čo rozhoduje o kvalite života v mestách? Prečo ich obyvatelia utekajú do okolitých dedín alebo vzdialených metropol? Ako ich zmeniť na patriotov, pripravených a schopných tvorivo sa podieľať na inováciách, ktoré zvyšujú kultúrny a spoločenský imidž mesta?

Konferencia prinesie inšpirácie od primátorov, ktorým sa napriek všetkej dynamike darí vracať do mestského života rovnováhu a podporovať kreativitu obyvateľov.

Samozrejme, nejde to bez najmodrejších technológií. Iná cesta, ako sa pripraviť na budúce, dnes ešte nepoznané výzvy, neexistuje.

Smart mestský úrad

Digitálne technológie menia správu mesta – generujú množstvo dát, ktoré možno dômyselne prepojiť, komplexne nastaviť a využiť množstvo synergií. Zaniká tak klasické delenie agend na služby, dopravu, ekológiu, energetiku... Nový štýl manažmentu však nie je len organizačnou zmenou. Mal by sa podriadiť prijatej rozvojovej vízii, treba vedieť, kam sa chce mesto dostať o desať i pätnásť rokov bez ohľadu na dĺžku volebného obdobia. A do jej naplnenia zapojiť všetkých hráčov: súkromný sektor, akademickú sféru a najmä obyvateľov.

Potenciál technológií

Lampa na ulici nemusí len svietiť, ale sleduje aj dopravu a parkovacie miesta a naviguje vodičov. Slnečné kolektory na mestských budovách nielen kúria, ale aj dobijú elektromobily návštevníkov. Naozaj integrovaný dopravný systém odporučí obyvateľom a návštevníkom mesta ideálnu trasu, odpadkové koše si zasa samy zorganizujú odvoz. Digitálne technológie už dnes elegantne riešia rad problémov. Netreba hneď miliónové projekty, stačí skladať aplikácie jednu po druhej do inteligentného puzzle.

A čo ďalšie inovácie?

Kultúra a kreativita nie sú len zábava, ktorá finančné prostriedky odčerpáva. Naopak – talent a netechnologické inovácie obohacujú mesto a jeho obyvateľov. Po úpadku ťažkého priemyslu v Porúrí sa kreatívny sektor stal motorom hospodárskeho rastu. V postkomunistickom Estónsku prijali štátnu stratégiu pre kreatívny priemysel a využili pritom eurofondy. Zďaleka nejde o „hand-made“ boom. Tvorivé inovácie dávajú mestu príťažlivý imidž a priťahujú mladých obyvateľov, schopných kriticky si poradiť s novými výzvami.

Šťastné ostrovy po Slovensku

Čo vedie k odcudzeniu obyvateľov miest? Miznúce verejné priestory, čoraz horšia doprava (verejná aj osobná), nedostatok bytov a sociálne rozdiely. To sú problémy slovenských miest bez ohľadu na to, či ležia vo vyspelejších priemyselných oblastiach, alebo uprostred prírody. Niektorí komunálni lídri sa pustili do riešenia, nechýbala im koncepcia, odvaha i väčšinová a aktívna podpora obyvateľov. Volebné obdobie sa kráti a už vidno prvé výsledky. Aké skúsenosti získali pri transformácii svojich miest na oázy kvalitného komunitného života?

Fotogaléria z minulého ročníka

TREND konferencia, Komunálny manažment 5.10.2016 TREND konferencia, Komunálny manažment 5.10.2016 TREND konferencia, Komunálny manažment 5.10.2016 TREND konferencia, Komunálny manažment 5.10.2016 TREND konferencia, Komunálny manažment 5.10.2016

Prihláste sa

 1. Od manažéra k lídrovi 2017
  18. september 2017
 2. Športový manažment 2017
  21. september 2017
 3. Ako pritiahnuť ľudí do naozaj dobrých krčiem 2017
  26. september - 03. október 2017
 4. Komunálny manažment 2017
  26. september 2017
 5. Personálny manažment 2017
  03. - 04. október 2017

Partneri

Organizačný garant

Generálni partneri

Partner

Mediálni partneri

Produkčný partner

Kontakt

Daniel Pšenák
email: daniel.psenak@newsandmedia.sk

News and Media Holding a.s.
TREND konferencie
Bajkalská 19B
832 15 Bratislava 2
tel: (02) 3213 1222

Tento web používa cookies